Huawei Android’i Terk Edip HarmonyOS Next ile Yeni Bir Çağa Adım Atıyor

ABD’nin uyguladığı ticaret ambargosu Huawei’yi beklenmedik bir yola sürükledi. Çinli teknoloji devi, amiral gemisi akıllı telefonlarıyla iç pazarda güçlü bir geri dönüş yapmanın yanı sıra yazılım alanında da büyük bir adım atmaya hazırlanıyor. Yeni bir rapora göre Huawei, Google’ın Android işletim sistemini tamamen terk ederek kendi geliştirdiği HarmonyOS Next platformuna geçiş yapacak. İlk etapta 4.000 uygulamaya ev sahipliği yapacak olan platform, yıl sonuna kadar 5.000 uygulamaya ulaşmayı hedefliyor.

Huawei’nin yeni amiral gemisi serisi Mate 70 ile birlikte gelmesi beklenen HarmonyOS Next, üç kat daha verimli bellek kullanımı ve cihaz üzerinde yapay zeka desteği sunacak. SMIC’nin 5nm yonga setiyle güçlendirileceği söylenen Mate 70 serisi, Ekim ayında tanıtılabilir.

Her işletim sistemi gibi HarmonyOS Next’in de büyümesi için güçlü bir uygulama ekosistemine ihtiyacı var. Huawei, Alipay ve McDonald’s gibi 4.000 uygulamayı platforma dahil etti. Şirketin hedefi uygulama sayısını 5.000’e çıkardıktan sonra 500.000 uygulamaya ulaşmak.

Huawei, Google’ın Android işletim sistemine olan bağımlılığını azaltmak için 2021 yılında HarmonyOS’u tanıtmıştı. Ancak yapılan incelemeler HarmonyOS’un hala Android tabanlı olduğunu ortaya koymuştu. HarmonyOS Next ile birlikte Huawei, sıfırdan tasarlanmış ve tamamen kendi geliştirdiği bir işletim sistemi sunacak.

HarmonyOS Next’in başarısı uygulama geliştiricilerinin platforma destek vermesine bağlı. Geliştiricilerin uygulamalarını HarmonyOS Next için yeniden kodlaması gerekiyor ve bu da zaman ve para gerektiriyor. Bir milyardan fazla kullanıcıya sahip olan WeChat gibi uygulamalar platformun yükselişinde büyük rol oynayabilir.

Huawei, kendi işletim sistemiyle Apple’ın iOS ve Google’ın Android’ine rakip olmayı hedefliyor. Çinli şirketin bu iddialı hedefine ulaşıp ulaşamayacağı ise zamanla belli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x